Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

Ülkemizden İhraç Edilecek Gıda Ürünlerinin Çin Gümrükleri Singlewindow Sistemine Kayıt Edilmesi - ( 27 Temmuz 2022)

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atıfla, Çin Gümrükler Genel İdaresi (GACC) tarafından yürürlüğe konulan singlewindow kayıt sisteminin 1 Ocak 2022 tarihinden beri uygulandığı, Çin’e gıda ürünleri ihraç eden firmaların çoğunluğunun sisteme kaydolmakla birlikte; bazı firmaların sisteme bir kez kayıt olunca ürettikleri tüm ürünlerin kaydedilmiş olduğuna dair yanlış bir bilgiye sahip olduğu bildirilmektedir.

Yazıda devamla, singlewindow sistemindeki söz konusu kayıtların işletme ve ürün bazında olduğu ve sisteme hem işletmenin hem de 10’lu GTİP bazında ürünlerin kaydedilmesinin gerektiği ifade edilmiştir. Ayrıca, firmaların Çin’e gıda ürünü ihraç etmek istemeleri durumunda ihracat öncesinde Çin’deki ithalatçıları ile singlewindow kayıtlarının ilgili ürünü kapsadığı hususunu teyit etmelerinin ve mezkûr sistemde kayıtlı olmayan ürünlerinin kayıt işlemini tamamlayarak ilgili ürün için CTUR ile başlayan kayıt numaralarını sistemden almadan ihracat işlemlerine başlamamalarının faydalı olacağı bildirilmektedir.

Bu kapsamda, Çin’e gıda ürünü ihraç etmek isteyen ancak singlewindow sisteminde hiç kaydı olmayan firmaların işletme ve ürün kayıtlarını en kısa zamanda tamamlamaları gerektiği ifade edilmektedir.


Diğer Haberler