Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

Brexit - ( 24 Kasım 2020)

Ticaret Bakanlığı'ndan TOBB'a gönderilen yazıda;
Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasındaki Brexit müzakerelerinin 14 Kasım 2018 tarihinde neticelendiği ve Geri Çekilme Anlaşması üzerinde mutabakata varılarak, Brexit'in 31 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştiği belirtilmiştir.
Yazıda, Brexit tarihi sonrasında Birleşik Krallık'ın (BK) AB 'den ayrılması ile 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermesi öngörülen "Geçiş Dönemi"nin başladığı vurgulanarak, bu süre boyunca BK'nın,ticaret açısından AB üyesi bir muamele göreceği ve aynı süre içinde ülkemiz için Gümrük Birliği ortağı konumunu koruyacağı da ifade edilmiştir.
Yazıda devamla,Geçiş Dönemi bitimi itibariyle teknik düzenlemeler alanında BK'da geçerli olacak kurallara ilişkin olarak, BK tarafından yayınlanan güncel bildirimler kapsamında hazırlanan ve ekte birer örneği sunulan bilgi notlarının anılan Bakanlığın internet sitesinde  de yayımlanmış olduğu ve bu notlara https://ticaret.gov.tr/dis-iliskiler/genel  linki üzerinden erişim sağlanabileceği açıklanmıştır.
Dosyayı indirmek için tıklayınız.


Diğer Haberler