Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

36. Ahilik Haftası Programı - ( 21 Eylül 2023)


Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan Ahilik teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşum olan 36. Ahilik Haftası münasebetiyle Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanımız Çetin Başaranhıncal, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, ÇESOB Başkanı Recep GÜR, Yılın Ahisi terzi esnafı İsmail KESER, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali Osman Öztürk, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü Arif Pehlivan, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Naki Özkubat, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Kaya, PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pehlivan, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan Şanal, Oto Tamirciler Odası Başkanı Necmettin Uzun, Hazır Elbiseciler Odası Başkanı Necati Şimşek, Taksiciler Odası Başkanı Mehmet Gayretli, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Cumhur Palabıyık, Lokantacılar Odası Başkanı İsmet Çıtak, Berberler Odası Başkanı Aşkın Çağlayan, Çilingirciler Odası Başkanı Hasan İlhan, Kahveciler Odası Başkanı Ahmet Şen,  Fırıncılar Odası Başkanı Seyit Arslan, Terziler Odası Başkanı Lütfi Barut, Marangozlar Esnaf Odası Başkanı Yücel Şahin ve diğer prtokol üyeleri ile birlikte Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Tarihî Kent Meydanı 'nda düzenlenen kutlama etkinliklerine katılım sağladık.


Ahilik haftası kutlama etkinlikleri kapsamında ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanımız Kompozisyon yarışmasında 1. Olan kardeşimiz  Nisanur Yılmaz’a hediye takdiminde bulundu. 

Vatandaşlarımızın açmış olduğu stantları ziyaret ederek hayırlı satı pazarlar temennimizi ilettik.


Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanında yardımsever olmayı, haksız kazançtan uzak durmayı, yoksula sahip çıkmayı, başkasının hakkına saygı göstermeyi, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütlemesi bakımından da bir manevi terbiye ocağıdır. Güzel ahlakın sanatla bütünleştiği Ahilik; sadece Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir kültür ve anlayıştır. Türk toplumu, bugün pek çok toplumun yokluğunu hissettiği bu değerleri yüzyıllar boyunca yaşatmıştır.
 
Asırlardır barış, kardeşlik ve hoşgörünün merkezi olan ilimizde de ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkârlarımız ile, Ahi Evran’ın temellerini attığı mesleki dayanışma ve ahlaki değerlerin daima yaşatılması, sanat ve ticarette iş ahlakını yerleştirmek, onun geleneğini en iyi şekilde yaşatmak için elbirliği ile çalışmaktayız.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Hataylı hemşehrilerimizin medeniyet tarihine Türk kültürünün armağan ettiği bu güçlü mirası korumasını temenni ediyor, tüm esnaf ve sanatkârlarımızın "Ahilik Haftasını" kutluyor ve çalışma hayatlarında başarılar diliyoruz.
Diğer Haberler