Kurumumuzca hazırlanmış olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi Aydınlatma Metnine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tamam

Tramadol İsimli İlacın Türkmenistan'a Girişi Hk. - ( 08 Ağustos 2023)


SayınÜyemiz,

 

T.C. Ticaret Bakanlığımız tarafındanKurulumuza iletilen bir yazıda Dışişleri Bakanlığı yazısına istinaden,  Türkmenistan Ceza Kanunu'nun psikotropmaddeler ve bunun öncü maddeleri ya da bu maddeleri hazırlamak için kullanılabilecekaletler ile Tramadol ürünleri ve diğer psikoaktif maddeleri içeren ilaçürünlerinin Türkmenistan gümrüklerinden izinsiz geçirilmesinin üç yıldan sekizyıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağına ilişkin hükmü içeren 276.maddesine atıf yapılmış olup, geçmiş yıllarda taşımacı (TIR şoförü) 14vatandaşımızın bu kapsamda adı geçen ilacın miktarına göre ve bununla birliktediğer uyuşturucu maddeleri ülkeye sokma gerekçesiyle hapis cezalarıyla mahkumedildiği belirtilmektedir.

 

Yazıda devamla, Türkmenistan'a sokulmasıhapis cezası ile sonuçlanabilen ve taşımacılarımızın sıklıkla transit geçişgüzergahı olarak kullandığı İran'da eczaneler dahil satışının serbest olduğubilinen Tramadol adlı ilaç ve diğer psikoaktif madde içeren ilaçlarıntaşınmaması hususuna dikkat etmeleri gerektiği bildirilmektedir.

 

Saygılarımızla.Diğer Haberler