/

 

 
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İstatistikleri
Prev Next

BAŞKAN'IN MESAJI

BAŞKAN'IN MESAJI

Değerli Üyelerimiz, değerli İş Dünyası okurları,

 

Sizleri, Dergimizin 2017 yılının ilk sayında,  saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

Hatırlanacağı üzere 48 Meslek dalında çalışanlar için Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun bu yıl içerisinde 115 meslek dalına çıkartılması planlanmaktadır.  

Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olma zorunluluğu getirilmesiyle birlikte, Türkiye’de meslekler yeniden tanımlanmaya başlamıştır. Bu sayede ülkemizin uluslararası endüstride kalite standardını yükselterek, rekabet gücü de artmış olacaktır.

Ayrıca Mesleki Yeterlilik Sistemi, iş kazalarını en aza indirmekte de etkili olacaktır. Diğer bir husus da yapılan teorik ve performans sınavlarında adayın yaptığı işi ne derece iyi bildikleri de belirlenerek,  “Ne iş olursa yaparım” devrinin de önüne geçilmiş olmasıdır.  Bu sayede işini iyi yapan usta ile bilinçsiz çalışan veya yetersiz olan ustanın ayırt edilmesi sağlanarak, işini bilen, iş sağlığı ve güvenliği hususlarına riayet eden çalışanların sektör içerisinde daha verimli çalışmasına imkân sağlanacaktır.  

Bu kapsamda bizde oda olarak işveren ve işçilerimizin Mesleki Yeterlilik Belgesi’nde bir zorluk yaşamaması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iştiraki olan MEYBEM A.Ş. işbirliğiyle, ilimizde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavları düzenlendik.

İlimizde ilk kez gerçekleştirilen  “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavlarında 38 işçimiz başarılı olmuştur.  Başarılı olan işçilerimizi, işyerlerinde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkan Yardımcısı Metin Karaman ve MYK Denetleme Dairesi Başkanı Nuri Bilseloğlu ile birlikte ziyaret ederek, sertifikalarını verdik.  

Üyelerimizin, bizlere müracaat ettiği sürece, çalışanlarına yönelik “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavlarının ilimizde de düzenlenmesine aracılık etmeye devam edeceğiz.

Türkiye’de şuanda Mesleki Yeterlilik Belgesi’nde uluslararası akreditasyona sahip 67 kuruluş bulunmaktadır. İlimizde hem işverenlerimizin bir sorun yaşamaması, hem de çalışanlarımızın Mesleki Yeterlilik Belgelerini alabilmelerini daha da kolaylaştırmak adına Hitit Üniversitemiz ile bir takım girişimlerde bulunduk. Bu kapsamda Hitit Üniversitesi’nin de sınav ve belgelendirme yetkisinde akredite olması için Mesleki Yeterlilik Kurumu’na başvuru yapıldı.

Yeterlilik ile ilgili süreç devam ederken, bir yandan da Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (HÜBTUAM),  özel laboratuarlar oluşturulması için düzenlenen çalışmalarda sona yaklaşılmıştır.

Odamız ile Hitit Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen çalışma ile başta inşaat sektörü olmak üzere tehlikeli ve çok tehlikeli sektörlerde sınav ve belgelendirme faaliyetleri başlamış olacaktır. Akreditasyon sürecinin halen devam ettiği, önümüzdeki aylarda sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmesi beklenen HÜBTUAM, sadece Çorum’a değil bölgeye de hizmet edecektir.  

Hitit Üniversitesi’nin de Mesleki Yeterlilik Belgesi verebilme konusunda akredite olmasının ardından Çorum bölgede söz sahibi olmasında bir artı daha kazanacak ve çalışanların başka sınav merkezlerine gitmeden bu hizmeti yerinde almalarına olanak sağlanacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; ilimiz ve ülkemizdeki birliktelik ruhunun pekiştiği, sosyal ve ekonomik kalkınma hızının arttığı ve yerli üretimin güçlendiği, bir döneme girmemiz temennisiyle saygılarımı sunarım.