/ AVRUPA BİRLİĞİ İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ (ABİGEM) PROJESİ

AVRUPA BİRLİĞİ İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ (ABİGEM) PROJESİ

 

 
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İstatistikleri
Prev Next

ABİGEM

ABİGEM

Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri, Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından kurulmuştur. Sayıları ülke genelinde 15 olan bu merkezlerin başlıca amacı; Rekabetçiliği geliştirmek, iş imkânları oluşturmak, yerel ve ulusal ekonomiye katkıyı güçlendirmek için KOBİ’lere geniş kapsamlı bir iş geliştirme hizmeti sağlamaktır. 

Bu amaçla kurulan 15 ABİGEM’den bir tanesi de Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ÇTSO) katkıları ile Çorum’da kurulmuştur. Resmi açılışı 14 Kasım 2008 tarihinde yapılan Çorum Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Mart 2009 tarihinde Anonim Şirket olmuştur. Ortaklarımız ilimizin ve bölgemizin önde gelen kurum ve kuruluşlarından oluşmaktadır.

AB ve TOBB tarafından yürütülen projenin Çorum'da kurulması üstlenilmistir.
 
2008 yılında Fuar alanı kompleksinde kurulan Avrupa Birligi IsGelistirme Merkezi ilimizde ve bölgemizde bulunan firmalara, kurum ve kuruluslara danısmanlık, egitim, iş geliştirme , uluslararasılaştırma  hizmetleri vermeye baslamıstır. 
 
2012 yılında   Çorum Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) çatısı altında kurulan Çevresel Etkiler Deney ve Ölçüm Laboratuvarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ön yeterlilik belgesi alarak hizmete başlamıştır. 
 
Türk Akreditasyon Kurumu tarafından denetlenerek yetki belgesi alan ve Bakanlıkça akredite olan ABİGEM Laboratuvarı  ile Çorum sanayicisi, emisyon, imisyon ve gürültü gibi çeşitli ölçümlerini büyük illere gitmeden ilimizde yaptırabilmektedirler.