/ Çorum Kent Rehberi

Çorum Kent Rehberi

 

 
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İstatistikleri
Prev Next

Çorum Turistik Bilgiler

Çorum İli , Anadolu kültür mozaiği içerisinde eşsiz bir konuma sahiptir.Doğu-Batı arasında kültürel etkileşim açısından bir köprü görevi gören Çorum İli , Karadeniz Bölgesinin İç Anadolu’ya açılan kapısıdır.Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan Çorum’da , ilk organize devleti kuran Hititlerin ilk başkenti Hattuşa bulunmaktadır. Hattuşa Anadolu’nun kalbinde, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış ülkemizdeki 9 değerden biridir. Hitit uygarlığı en az Mısır Uygarlığı kadar eski ve zengin bir uygarlıktır. Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Antlaşması metin tabletleri Boğazköy’de bulunmuştur. Ayrıca ; Hattuşa’nın en büyük ve etkileyici kutsal mekanı , şehrin dışında yer alan , yüksek kayalar arasında saklanmış Yazılıkaya Kaya tapınağıdır.Tapınak’ta doksandan fazla tanrı , tanrıça , hayvan ve hayal ürünü yaratık kaya yüzeyine işlenmiştir.
Yine Hititlerin önemli bir kült (dini) merkezlerinden sayılan arkeolojide Arinna olarak bilinen Alacahöyük Ören Yeri ; 13 Kral Mezarı , Hatti Tunç Güneş Kursu ve Sfenksli Kapıları ile görülmeye değer tarihi bir yerdir.Ulu Önder Büyük Atatürk’ün bizzat direktifleriyle ilk milli kazılarımızın başlangıç noktası olması ile de önem arzeder.
Ortaköy İlçemizdeki Şapinuva ören yeri de büyük bir Hitit kenti olup bol miktarda yazılı belge vermektedir. Kazı ve düzenleme çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir.
Ayrıca , uluslararası düzeyde 3 yılda bir ülkemizde düzenlenen Hititoloji Kongresi 6 yılda bir de Çorum’da düzenlenmektedir. Bu kongreye dünyanın bir çok yerinden bilim adamları katılmaktadır.
Yine her biri sanat şaheseri olan Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait ; Cami , köprü ve kaleler Çorum’un her yanını süslemektedir. Cumhuriyet Döneminde ise Çorum geniş caddeleri , parkları , sanatsal etkinlikleri ve temizliği ile örnek bir şehir haline gelmiştir.
Çorum tarihi zenginlikleri yanında ; yayları ve İncesu Kanyonu gibi doğal güzellikleri ile de görülmeye değer bir yerdir. Şehri saran kavrulmuş leblebi kokuları da Çorum’a ayrı bir güzellik katar. Osmancık ve Kargı’da üretilen pirinçler kaliteleri ve farklı lezzetleriyle bir çok yerden talep görür.