Haberler

25 Aralıkk 2018 / Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Aralık Ayı olağan Meclis Toplantısı, 24.12.2018 tarihinde TSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Meclis Toplantısı’na katılan, Çorum Barosu Başkanı Avukat Kenan Yaşar, “6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Kanun’un  Şirketlere Etkisi” hakkında üyelere bilgi verdi. Av. Kenan Yaşar, 24 Mart 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilerek kanunlaşmış ve 7 Nisan 2016 tarih ve 29677 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan söz konusu yasanın, şirketlere çok sayıda yükümlülük getirdiğini, yükümlülüklere uyulmaması durumunda bir milyon TL’ye varan idari para cezası ve beş yıla yakın hapis cezasının söz konusu olacağını belirtti. Şirketlerin çalışanlarını bu konuda aydınlatma yükümlülüğünün olması, birtakım verilerin işlenmesinde yazılı rızalarının alınması konusunda çalışmalar yapıp günümüzden geriye doğru çalışmanın mahiyetini ilgilendirmeyen konulardaki verilerin temizlenmesi, kişisel verilerin korunması konusunda, verilere ulaşmaya dönük kısıtlamaya gidilmesi gerektiğini dile getirdi. Özetle; çalışma hayatında el yordamı ile hareket etme dönemi kapandığını ifade eden Yaşar, şirketlerin kişisel veriler konusunda bilgi sahibi, konuya vakıf avukatlarla çalışmasının gerekli olacağını vurguladı.

Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, işletmelerin hem çalışan hem de müşterilerine karşı sorumluluk ve görevlerinin yasa ile arttırıldığını, dolayısıyla işletmelerin ceza ve idari yaptırımlar ile karşı karşıya kalmamaları için, Çorum Barosu ile yapılacak işbirliği ile Baro tarafından yasa çerçevesinde konuya vakıf olacak şekilde eğitilecek avukatların, işletmelerin talepleri doğrultusunda yönlendirileceğini belirtti.

 Meclis Başkanı Erol Karadaş ve Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal , Meclis Üyeleri’nin yeni yılını kutlayarak, yeni yılın iş dünyasına başarı getirmesi temennisinde bulundular.