Haberler

20 Mart 2017 / KAMU BANKALARI İLE İSTİŞARE

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) organizasyonuyla düzenlenen toplantıda, esnaf ve iş adamlarının kamu bankalarında yaşadıkları sorunlar masaya yatırıldı.

İkinci Bahar Restaurant’ta AK Parti Çorum Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ceylan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ile kamu bankaları yetkilileri katıldı.

KOSGEB kredilerinin temini ve finansmana erişimin masaya yatırıldığı toplantıda, iş dünyasının ve esnafın kamu bankaların da karşı karşıya kaldıkları sorunlar ele alındı.

Toplantıda bir konuşma yapan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, iş dünyasının kamu bankaları ile bazı sorunlar yaşadığını kaydederek,  Türkiye’nin ve iş dünyasının geleceği için bu sorunların biran önce çözülmesi gerektiğini vurguladı.

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından finans sektörünün daha yapıcı ve destekleyici bir şekilde iş dünyasının yanında olması gerekirken, mesafeli bir tutum sergilediğini ifade eden Başaranhıncal,  “Finans kuruluşlarını yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan Milli İstihdam Seferberliği’nden de bahseden

Başaranhıncal, “Şunda ülkemizde Milli İstihdam Seferberliği başlamış durumda. Bu mücadelede finans sektörünü de büyük görevler düşmektedir. Biz üreteceksek ve bunları stok yapacaksak finans sektörünün de bizlerin yanında durması lazım. Bu noktada finans sektörü bizlere 3 adım atması gerekirken, tam tersi şekilde bir tüccar zihniyeti çalışmalarına devam etmektedir” diye konuştu.

ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ise, küçük esnafında desteklenmesi gerektiğini kaydederek, “Küçük esnaf ne kadar kalkınırsa, bankalarımız da o kadar büyür ve gelişir. Kamu bankalarımızın da küçük esnafımızın yanında olmasını diliyoruz” dedi.

Milletvekili Ceylan da, Türkiye’nin gelişmesi ve büyümesinin iş dünyası ile finans sektörünün bir birliktelik içinde hareket etmesinden geçtiğini kaydederek, “Kamu bankalarımız halkımızın yanında olmalıdır. Şuanda bankalarımız da mevzuatçılık sistemi uygulanmaktadır. Buda halkımıza, esnafımıza ve iş dünyamıza büyük zararlar vermektedir. Bizler bu sistemin uygulanmasına karşıyız” dedi.

Finans kuruluşlarının set koyma değil, yapıcı, kolaylaştırıcı ve çözüm ortağı olması gerektiğini ifade eden

Ceylan, Çorum’da finans sektörü ile vatandaşın arasındaki sorunun biran önce çözülerek, Türkiye’ye örnek olmasını temenni etti. 

Toplantıda çıkan sorun ve çözüm önerilerinin, Milletvekili Ceylan tarafından Başbakan Binali Yıldırım’a iletileceği kaydedildi.