Haberler

09 Mart 2017 / MESLEK HASTALIKLARI VE ÇALIŞAN SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ AÇILIYOR

Hitit Üniversitesi Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MEHAM) bünyesinde kurulan Meslek Hastalıkları / Çalışan Sağlığı Polikliniği, hizmete açılacak.

AK Parti Çorum Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı ziyaret etti. 

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ve TSO Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Özbayram’ında hazır bulunduğu ziyarette,  Çorum’da kısa süre önce kurulan ve alt yapısı oluşturulan Meslek Hastalıkları / Çalışan Sağlığı Polikliniği’nin durumu ele alındı.

Çorum’da Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MEHAM) bünyesinde 3 ay önce Hitit Üniversitesi rektörlüğünün desteğiyle Meslek Hastalıkları / Çalışan Sağlığı Polikliniği kurulduğunu kaydeden Milletvekili Ceylan, “Meslek Hastalıkları/Çalışan Sağlığı Polikliniği’nde, hastane yönetimi koordinasyonunda, Meslek Hastalıkları Kurulu teşekkül ettirilerek sağlık kurulu benzeri bir yapılanmayla multidisipliner değerlendirme ölçütleri ile meslek hastalıklarına bütüncül bir yaklaşım sergilenmesi; tanı ve tedavi hizmeti verilmesi planlanmaktadır” dedi.

 

Poliklinik hizmetleri kapsamında, diğer kliniklerle işbirliği yapılarak, çalışma hayatında karşılaşılan meslek hastalıklarının ve işle ilgili hastalıkların tanısı, tedavisi ve raporlanması konusunda faaliyetlerinde sürdürülmesinin amaçlandığını ifade eden Ceylan, “Meslek Hastalıkları / Çalışan Sağlığı Polikliniği’nin, altyapı eksikleri hızla giderildikten ve ilgili sertifikasyon işlemleri gerçekleştikten hemen sonra faaliyete geçerek haftanın belli günlerinde aktif hasta değerlendirmeye başlayacaktır” diye konuştu.

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ise Çorum’un sanayi bakımından gelişmiş bir il olduğunu kaydederek, iş adamları olarak çalışanların sağlığını da düşünmek zorunda olduklarını ve bu nedenle Çorum’a Meslek Hastalıkları / Çalışan Sağlığı Polikliniği’nin gerekli gördüklerini söyledi.

Hizmete açılacak olan Poliklinik ile birlikte Çorumlu çalışanların artık Ankara’ya gitmesine gerek kalmayacağını kaydeden Başaranhıncal, “Bölgemiz de bu hizmeti veren Ankara’dan başka bir il yoktu. Böyle bir hizmetin ilimizde olması büyük bir fırsattır. İşçilerimiz hizmete girecek olan Poliklinikle birlikte, hem zamandan kazanacak, hemde yol masrafından kurtulmuş olacaktır” dedi. 

Ziyaretlerinden dolayı Çorum heyetine teşekkür eden Bakan Akdağ ise Meslek Hastalıkları / Çalışan Sağlığı Polikliniği’nin Çorum’da kısa sürede hizmete açılması için gerekli işlemlerin yapılacağını ve destek olacaklarını söyledi.